خط ویژه تماس:

031-33931127

خط ویژه تماس:

031-33931127

خلق کتاب کودک توسط هوش مصنوعی | هوش مصنوعی در یک آخر هفته یک کتاب کودک نوشت و آن را تصویرگری کرد

خلق کتاب کودک توسط هوش مصنوعی | هوش مصنوعی در یک آخر هفته یک کتاب کودک نوشت و آن را تصویرگری کرد

عمار رشی (Ammaar Reshi) در حال تست با ChatGPT، چت‌بات مبتنی بر هوش مصنوعی از OpenAI بود که شروع به فکر کردن در مورد راه‌هایی کرد که می‌توان از هوش مصنوعی برای ساخت یک کتاب ساده کودکانه برای هدیه دادن به دوستانش استفاده کرد. فقط چند روز بعد، او یک کتاب تصویری 12 صفحه‌ای منتشر کرد، آن را چاپ کرد و بدون اینکه قلم و کاغذی در دست بگیرد شروع به فروش آن در آمازون کرد.

 

سبکی جدید برای خلق کتاب کودک

 

 

رشی در یک رشته توییت که در توییتر منتشر کرد، بیان کرد که این کتاب، گواهی بر پیشرفت‌های باورنکردنی در ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ChatGPT است که دو هفته پیش با توانایی عجیب خود در تقلید از تفکر و نوشتن انسان، اینترنت را تحت تاثیر قرار داده.
اما کتاب «آلیس و اسپارکل» بحث شدیدی را در مورد اخلاقیات هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی تجدید کرد. بسیاری استدلال می‌کردند که فناوری هنرمندان و دیگر خلاقان را تحت تاثیر قرار خواهد داد و از کار سخت آنها به عنوان منبع استفاده می‌کنند.

 

 

چگونگی خلق نخستین کتاب کودک توسط هوش مصنوعی

 

 

رشی، یک مدیر طراحی محصول از سانفرانسیسکو، تصاویری از Midjourney، یک ابزار متن به تصویر هوش مصنوعی که تابستان امسال راه اندازی شد، جمع آوری کرد و عناصر داستان را از مکالمه‌ای که با سیستم هوش مصنوعی چت جی پی تی ChatGPT ، درباره یک دختر جوان به نام آلیس داشت، برداشت کرد.

ریشی به TIME می‌گوید: «هر کسی می‌تواند از این ابزارها استفاده کند. “به راحتی و به آسانی قابل دسترسی است و استفاده از آن نیز سخت نیست.

 

آزمایش او برای ایجاد یک کتاب تولید شده توسط هوش مصنوعی تنها در یک آخر هفته نشان می‌دهد که هوش مصنوعی احتمالا می‌تواند وظایف را سریع‌تر و کارآمدتر از هر انسانی انجام دهد.

 

کتاب آلیس و اسپارکل

 

البته که کتاب نواقص زیادی داشت؛ تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی مشکلات زیادی داشتند: برخی از انگشتان شبیه چنگال بودند، اشیاء شناور بودند و سایه در برخی مناطق خاموش بود. به طور معمول، تصاویر در کتاب‌های کودکان چندین دور اصلاح می‌شوند – اما این همیشه با آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی در Midjourney امکان‌پذیر نیست، در میدجورنی کاربران مجموعه‌ای از کلمات را تایپ می‌کنند و ربات چند ثانیه بعد یک تصویر را به آن‌ها تحویل می‌دهد.

“آلیس و اسپارکل” داستان دختر جوانی را دنبال می‌کند که ربات هوش مصنوعی خود را می‌سازد که خودآگاه می‌شود و می‌تواند تصمیم‌گیری کند. این کتاب از ۴ دسامبر حدود ۷۰ نسخه از طریق آمازون فروخته است و عمار رشی حق امتیازی کمتر از ۲۰۰ دلار به دست آورده است. او قصد دارد نسخه‌های بیشتری را به کتاب‌خانه محلی خود اهدا کند.

 

نظرات دیگران در مورد کتاب خلق شده توسط هوش مصنوعی

 

 

پروژه عمار رشی مورد تحسین بسیاری از کاربران به خاطر نبوغش قرار گرفت. اما بسیاری از هنرمندان نیز به شدت از فرآیند و محصول او انتقاد کردند.
از نظر منتقدان، شیوه خلق متن و تصاویر این مجموعه از نظر اخلاقی صحیح نیست. سیستم‌های هوش مصنوعی مانند Midjourney با استفاده از مجموعه داده‌های میلیون‌ها تصویری که در سراسر اینترنت وجود دارد آموزش داده می‌شوند، سپس الگوریتم‌هایی را آموزش می‌دهند تا الگوهای موجود در آن تصاویر را تشخیص دهند و الگوهای جدید تولید کنند. این بدان معناست که  این سیستم هوش مصنوعی می‌تواند از آثار  هر هنرمندی که کار خود را به صورت آنلاین آپلود می‌کند، بدون رضایت آنها تغذیه کند. بسیاری ادعا می‌کنند که این یک نوع سرقت ادبی با فناوری پیشرفته است که می‌تواند در آینده نزدیک به هنرمندان انسانی آسیب جدی برساند.

توییت اصلی ریشی که کتابش را تبلیغ می‌کرد، بیش از ۶ میلیون بازدید و ۱۳۰۰ پاسخ دریافت کرد که بسیاری از آنها از تصویرگران کتاب بود که ادعا می‌کردند اگر هنرمندان از آثارشان توسط هوش مصنوعی استفاده می‌شود، باید دستمزد یا اعتبار دریافت کنند.

میشل جینگ چان، تصویرگر کتاب‌های کودکان، می‌گوید: «برای محافظت از حقوق و دارایی هنرمندان، باید مقررات سخت‌گیرانه‌تری در مورد نحوه استفاده از هنر برای آموزش الگوریتم‌های هوش مصنوعی وجود داشته باشد. وقتی هنرمندان از آثارشان در آموزش الگوریتم‌ها استفاده می‌کنند، باید پاداش مناسبی دریافت کنند.»

آدریان تسای، تصویرگر کتاب کودکان، می‌گوید: «مشکل اصلی من در مورد هوش مصنوعی این است که بر اساس کار هنرمندان آموزش دیده است. این خلاقیت‌های ما و سبک‌های متمایزی است که ما ایجاد کرده‌ایم و ما به استفاده از آن رضایت ندادیم.»

در حال حاضر، برخی از شرکت‌ها و برندها، فناوری هوش مصنوعی را نسبت به استعدادهای انسانی ارجح می‌دانند و آن‌ها را در پروژه‌های خود به کار می‌گیرند.

این پدیده بسیاری از خلاقان را نسبت به آینده خود عصبی کرده است و به این فکر می کنند که آیا مردم برای خدمات خود هزینه می کنند در حالی که می توانند با استفاده از هوش مصنوعی آن را با هزینه بسیار ارزان تری تولید کنند.

آبراهام ژوزفین ریسمن، نویسنده، می‌گوید: «به‌عنوان کسی که از نوشتن لذت می‌برم و پول خود را نیز از این طریق به‌دست می‌آورم، دیدن افرادی که به دنبال جایگزین‌های ارزان‌قیمتی برای نویسندگی واقعی انسانی هستند، عمیقاً نگران‌کننده است.

رشی می‌گوید: «من فکر می‌کنم این نگرانی‌ها به‌جا است و در واقع صدای آن هنرمندان را می‌شنوم. واقعاً مهم است که صنعت فناوری که روی این ابزارها کار می‌کند، نقش هنرمندان و صاحبان اثر را جدی بگیرد و آن‌ها را در فرآیند اثرهای جدید توسط هوش مصنوعی، مشارکت دهد.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت ، کانال و شبکه اجتماعی مراجعه بفرمائید :

به وب سایت

  https://btba.ir

لینک کانال ایتا:

https://yun.ir/wlf8o2

لینک کانال تلگرام :

https://t.me/ArtificialAICT

لینک شبکه اجتماعی اینستاگرام :

https://instagram.com/ibm_chartered

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

اردیبهشت 24, 1402

در 10:31

مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری از 11 خدمت صادراتی قابل ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند. این خدمات فقط از طریق سامانه bizservices.ir یا سایت کریدور صادرات tesc.ir...

اردیبهشت 22, 1402

در 20:02

هفته نامه اکونومیست در طرح جلد شماره جدید خود تصویری از دو بعد مثبت و شیطانی هوش مصنوعی منتشر کرده و یک پرسش اساسی را مطرح کرده است:« پیشرفت سریع در هوش مصنوعی ترس و هیجان همگان...

فروردین 28, 1402

در 11:54

امضای تفاهم‌نامه مشترک بین مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری؛ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از هسته‌های فناور متشکل...

فروردین 28, 1402

در 11:51

حمایت از پایان نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جایزه اسنوا مرکز تکنولوژی و کارخانه نوآوری اسنواتک در قالب طرح جایزه اسنوا، بستری را برای حمایت از پایان نامه های کارشن...

فروردین 28, 1402

در 11:50

شهرداری اصفهان با همکاری بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار می‌کند: رویداد ملی ایده‌شو حمل‌ونقل دانش‌بنیان و پاک معاونت حمل و نقل شهرداری در رویکردهای نوین، بنا دارد استفاده از ...

فروردین 28, 1402

در 11:47

دو شرکت دانش بنیان فعال در زمینه هوش مصنوعی و پلیمر فرصت های شغلی خود را ارائه داده ان به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اصفهان، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی پرناک...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلتفرم هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات