خط ویژه تماس:

031-33931127

خط ویژه تماس:

031-33931127

یافته مشترک انسان و کامپیوتر؛ ۸۰ درصد مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت. این مشاغل کدامند؟

یافته مشترک انسان و کامپیوتر؛ ۸۰ درصد مشاغل تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهد گرفت. این مشاغل کدامند؟

عکس تزئینی از یک پزشک هوش مصنوعی

بنا بر یک یافته جدید، ابزارهای هوش مصنوعی مانند «چَت جی.‌پی.‌تی. / ChatGPT» نیروی کار در آمریکا را متحول خواهد کرد و اگر شما یک کارمند تحصیل کرده و یقه سفید هستید و درآمد سالانه خوبی دارید، احتمالا در میان افرادی خواهید بود که تحت تأثیر این فناوری جدید قرار می گیرند.

شرکت «اوپن اِی‌آی» شرکت سازنده ربات محبوب «چَت جی.‌پی.‌تی.»، اعداد و ارقام مربوط به مشاغلی که در معرض هوش مصنوعی (AI) قرار خواهند گرفت را منتشر کرد و باید گفت که این آمار بسیار شوک‌آور است.

محققان با استفاده از آخرین ورژن از «مدل زبانی یادگیرنده / LLM» یعنی همان جی‌پی‌تی-۴ که تازه منتشر شده است، و همچنین با بهره‌گیری از تجارب دانشمندان انسانی، پیامدهای بالقوه «مدل‌های زبان» را بر بازار کار ایالات متحده بررسی کردند.

در حالی که محققان این پژوهش گفته‌اند که این یافته‌ها ممکن است لزوما دقیق هم نباشد، اما می‌توان گفت حدود ۸۰ درصد از نیروی کار در ایالات متحده دست‌کم ۱۰ درصد از وظایف کاری خود را تحت تأثیر GPT یا «ترانسفورماتورهای مولدِ از پیش آموزش دیده» خواهند یافت.

در این بین، حدود ۱۹ درصد از مشاغل، دست‌کم پنجاه درصد در معرض این پدیده قرار خواهند گرفت.

این مقاله که توسط OpenAI ،OpenResearch و محققان دانشگاه پنسیلوانیا نوشته شده است، مشاغلی را که «بدون احتساب میزان استخدام یا تعدیل نیروها،» تحت تاثیر هوش مصنوعی قرار خواهند گرفت را بررسی کرده است.

اگر زمان لازم برای انجام یک کار خاص حداقل ۵۰ درصد کاهش یابد، آنگاه است که می‌توان گفت این شغل تحت تاثیر یا در معرض هوش مصنوعی واقع شده است.

این محققان در تعریف منظورشان از عبارت «در معرض بودن» اینگونه معیار خود را قرار داده‌اند که اگر زمان لازم برای انجام یک کار خاص حداقل ۵۰ درصد کاهش یابد، آنگاه است که می‌توان گفت این شغل تحت تاثیر یا در معرض هوش مصنوعی واقع شده است.

کدام مشاغل بیشتر «در معرض» هستند؟

برای این مطالعه، متخصصان انسانی و هوش مصنوعی به طور جداگانه، در معرض قرار گرفتن مشاغل مختلف را بررسی کردند. نویسندگان خاطرنشان می‌کنند که «کاملا در معرض بودن» به این معنا نیست که در این مشاغل وظایف را بتوان به طور کامل به این فناوری‌ها سپرد – اما به این معنی است که GPT‌ها می‌توانند «مقدار قابل توجهی از زمان انجام وظایف» را برای این افراد تسریع کند و موجب صرفه‌جویی در وقت آن‌ها گردد.

این مطالعه نشان داد افرادی که مشاغلی با «دستمزدهای بالاتر» نسبت به کارگرانی که دستمزد کمتری دارند در معرض بیشتری هستند.

«کاملا در معرض بودن» به این معنا نیست که در این مشاغل وظایف را بتوان به طور کامل به این فناوری‌ها سپرد – اما به این معنی است که GPT‌ها می‌توانند «مقدار قابل توجهی از زمان انجام وظایف» را برای این افراد تسریع کند و موجب صرفه‌جویی در وقت آن‌ها گردد.

آن بخش از نویسندگان این مقاله که انسان‌ هستند، فقط ۱۵ شغل را «کاملا در معرض» دانستند، اما نویسنده مدل زبانی هوش مصنوعی، ۸۶ شغل را کاملا در معرض عنوان کرد.

مشاغلی که از نطر نویسندگان انسانی مقاله، ۱۰۰ درصد «در معرض» قرار دارند عبارتند از:

 • ریاضیدانان،
 • حسابرسان مالیاتی،
 • تحلیلگران کمی مالی،
 • طراحان وب و طراحان نمایه‌های دیجیتال.

سایر مشاغلی که توسط انسان‌ها با درصد بالایی «در معرض» شناخته شده‌اند:

 • کارشناسان فرم‌های نظرسنجی (۸۴.۴)،
 • نویسندگان و مولفان (۸۲.۵)،
 • مترجمان کتبی و مترجمان همزمان شفاهی (۸۲.۴)،
 • متخصصان روابط عمومی (۸۰.۶)،
 • پژوهشگران حوزه حیوانات (۷۷.۸)

کانوا

در همین حال، مدل‌های زبانی این موارد را به‌عنوان ۱۰۰ درصد در معرض فهرست کردند:

 • ریاضیدانان،
 •  حسابداران و حسابرسان،
 • تحلیلگران خبری، خبرنگاران و روزنامه نگاران،
 • وکلای حقوقی و معاضدان اداری،
 • مدیران داده های بالینی،
 • تحلیلگران تغییرات اقلیمی.

بدین ترتیب، مشاغل زیر نیز توسط مدل‌های زبانی بیش از ۹۰ درصد در معرض خواهند بود:

 • کارمندان مکاتبات اداری،
 • مهندسین بلاک چین،
 • خبرنگاران حوزه‌های قضایی و صورتجلسه نویسان همزمان،
 • مصحح‌ها و ادیتورهای متنی،

البته نویسندگان این مقاله علمی به برخی از محدودیت‌های مطالعاتی خود نیز اشاره داشتند. اولین محدودیت شناسایی شده، این واقعیت بود که رویکرد آنها بر «ذهنی بودن» طبقه‌بندی‌های مشاغل متکی بود، که می‌تواند منجر به قضاوت‌های مغرضانه در مورد قابلیت و اثربخشی GPT در برخی وظایف کاری در مشاغل شده باشد.

فیس بوک
توییتر
لینکدین
تامبلر
پین ترست
رددیت
ایمیل

جدیدترین مطالب

عضویت در خبرنامه

اردیبهشت 24, 1402

در 10:31

مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری از 11 خدمت صادراتی قابل ارائه به شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند. این خدمات فقط از طریق سامانه bizservices.ir یا سایت کریدور صادرات tesc.ir...

اردیبهشت 22, 1402

در 20:02

هفته نامه اکونومیست در طرح جلد شماره جدید خود تصویری از دو بعد مثبت و شیطانی هوش مصنوعی منتشر کرده و یک پرسش اساسی را مطرح کرده است:« پیشرفت سریع در هوش مصنوعی ترس و هیجان همگان...

فروردین 28, 1402

در 11:54

امضای تفاهم‌نامه مشترک بین مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری؛ معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از هسته‌های فناور متشکل...

فروردین 28, 1402

در 11:51

حمایت از پایان نامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری جایزه اسنوا مرکز تکنولوژی و کارخانه نوآوری اسنواتک در قالب طرح جایزه اسنوا، بستری را برای حمایت از پایان نامه های کارشن...

فروردین 28, 1402

در 11:50

شهرداری اصفهان با همکاری بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار می‌کند: رویداد ملی ایده‌شو حمل‌ونقل دانش‌بنیان و پاک معاونت حمل و نقل شهرداری در رویکردهای نوین، بنا دارد استفاده از ...

فروردین 28, 1402

در 11:47

دو شرکت دانش بنیان فعال در زمینه هوش مصنوعی و پلیمر فرصت های شغلی خود را ارائه داده ان به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اصفهان، شرکت خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی پرناک...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پلتفرم هوش مصنوعی و فناوری اطلاعات